Elurikas lineaarpark ja roheline liikumisruum nii tolmeldajatele kui inimestele
Putukaväila Paavli ja Pelguranna lineaarpark valmib 2025. aasta suve lõpuks!
Alanud on Putukaväila Paavli ja Pelguranna ruumilõikude ehitus. Detsembris hoogne ehitustegevus külmade ilmade tõttu katkes. Ehitamine jätkub 15. aprillil. Kui kõik läheb plaanipäraselt, valmib uus lineaarpark saabuva suve lõpuks ja see avatakse varasügisel.
Putukaväila ehitamine kujunes oodatust mahukamaks. Välja vahetamist vajas väga vana magistraal-gaasitrass, mis paraku tõi kaasa palju ulatuslikumad pinnasetööd, kui oleksime soovinud. Eelmisel aastal valmisid ka muud tehnovõrgud, teede aluskonstruktsioonid ja väikevormide vundamendid; samuti loodusega arvestav valgustus. Kevadsuvel hakkab ehitaja rajama mängu- ja spordiväljakuid, katendeid ja taastama haljastust.
Mida Putukaväilal tulevikus teha saab? Eelkõige on Putukaväil roheline liikumisruum nii loomadele kui inimestele. Siia rajatakse rattatee ja rahulikud kulgemisteed. Tekivad uued vabaaja tegevusalad: mängu-, spordi- ja koerteväljakud ning istumis- ja piknikukohad. Niidu taastamiseks külvatakse nurmenuku, angervaksa ja põdrakanepi koosluseid. Putukaväila ehitusprojektiga saab täpsemalt tutvuda SIIN. Jooksva info postitame ka instagrami kontole putukavail.
Putukaväila ehitab Tallinna Teede Aktsiaselts. Projekti juhib ja rahastabTallinna linn.

Niitmisest
Kui lasta niidutaimestikul kõrgeks kasvada, tekivad elurikkuse oaasid. Ulatuslikud madalaks niidetud muruväljad on möödaniku iluideaal. Harvem niitmine on ilus ja kasulik: sellega loome elupaiku nii tavalistele kui ka haruldastele liikidele, ja lisame linnakeskkonnale ilmekust. Suviti saame nautida õite värvikirevust, kuulata linnulaulu ja putukate suminat. Niitmata haljasalad ei kõrbe kuivade ilmadega koledaks, samuti nõuavad nad vähem hooldust. Kõrgekskasvanud niidutaimestikuga haljasala imab rohkem sadevett kui pügatud murupind, vähendates nii koormust linna kanalisatsioonisüsteemidele, olles näide sellest, kuidas tasakaalus linnaloodus võib olla samaaegselt kasulik nii loodusele, inimesele kui ka linna süsteemidele.

Lokkav niit Putukaväila Põhja-Tallinna lõigus. Taustal seinamaaling "Säästvad liikumisviisid"
Niidame harvem, kasvame rohkem!
Harvem niidetud rohealad mõjuvad linnaruumile nii:
- Rikastavad linnaruumi loodusliku keskkonnaga, kus siblivad putukad ja õitsevad taimed;
-
Pakuvad konkurentsi tehispindadele ning autostumisele;
-
Loovad värvikireva ja põneva keskkonna puhkuseks ja seiklusteks;
-
Aitavad kaasa kaasaegsele ja läbimõeldud linnaruumi loomisele;
-
Inspireerivad elurikkuse toomist linnaaedadesse.
Harvem niidetavad rohealade mõjuvad looduskeskkonnale nii:
-
Toovad kuivanud muruplatside asemel tagasi liigirikkad ja lopsakad niidud;
-
Loovad elupaiku nii levinud kui ka haruldastele putuka- ja taimeliikidele;
-
Toetavad elurikkust ning aitavad leevendada kuuendat väljasuremislainet;
-
Väheneb müra, liigne kütuse tarbimine ning õhu saastamine;
-
Väheneb soojussaare efekt ehk kõrge õhutemperatuuri paikne kasv linnaruumis.